Ultima Online Nedir?

Ultima Online Ultima Online 1997 senesinden beri günümüze kadar gelebilmiş, hala geniş bir oyuncu kitlesi olan çok nadir bir MMORPG'dir[1]. Günümüzde Ultima Online'ı çocuklardan yetişkinlere her yaştan insan oynamaktadır. Ultima Online, veya kısa adıyla UO, ilk çıktığı günden sonra üzerine bir çok ek paket çıkmıştır. Hala da çıkmaya devam etmektedir. Bizim sunucumuza bağlanabilmeniz için UO'nun Age of Shadows veya Mondain's Legacy versiyonuna sahip olmanız gerekmektedir. Oyunu sitemizden indirebilirsiniz. Elinizde UO'nun herhangi bir sürümü varsa, UO Auto-Patch ile UO'yu istediğiniz sürüme yükseltmeniz de mümkündür.
1: MMORPG: Çok oyunculu online rol yapma oyunu

Neden Ultima Online?

Bugünlerde yüzlerce MMORPG varken neden UO gibi eski bir oyunu oynayayım diye düşünüyor olabilirsiniz. Sebeplerden birisi, oyun oynanış açısından diğerlerinden çok daha iyidir. Ayrıca, UO'da kendinize zaman ayırmanız daha kolaydır. Diğer oyunlar daha bağımlılık yapıcı, istediğinizde çıkamayacağınız tarzda şeyler içerir. UO ise sadece eğlence amaçlıdır, size gerçek hayatınıza dair daha çok zaman bırakır. İstediğinizde çıkıp başka şeyler yapabilirsiniz. İstediğinizde ise oyuna girip diğer oyuncular veya yaratıklarla savaşabilirsiniz. UO tamamen ücretsiz bir oyundur. Ayrıca hızlı çalışmak için çok iyi son model bir sistem istemez.

Ultima Online Kurulumu

Ultima Online kurulumu bilgisayarınızda mevcut değilse, sitemizin dosyalar sayfasından Ultima Online: Mondain's Legacy versiyonunu indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyaya çift tıklayarak kurulumu yapacağınız dizini seçerek kurulumu tamamlayın.

Oyuna İlk Giriş

Oyuna girmek için sitemizin dosyalar sayfasından Arcanum UO Bağlantı Programı'nı indirmelisiniz. UO'nun kendisi ve bu bağlantı programı dışında herhangi bir program indirmenize gerek yoktur. Bağlantı Programı indiğinde kurulum dosyasına çift tıklayarak kurulumu yapınız. Burada dikkat edilmesi gereken şey, bağlantı programı ve Ultima Online farklı dizinlere kurulmalıdır. İkisi de aynı dizine kurulursa bağlantı programı çalışmayacaktır. Bağlantı Programı kurulduğunda masaüstünde kısayol oluşturulacaktır. Bu kısayola tıkladığınızda program açılacak, varsa güncellemeleri indirecek ve oyunu açacaktır. Açılan pencerede kullanıcı adı ve şifrenizi girip "enter" tuşuna basınız veya sağ alttaki "ileri" tuşuna basınız. Bilgileriniz doğruysa, karşınıza Server Listesi gelecektir. Arcanum'u seçip devam edin. Karşınızda karakter ekranı gelir. Hiç karakteriniz olmadığı için karakter yaratma ekranına yönleneceksiniz. Bu ekranda "Advanced"i seçin ve sonraki ekranda istediğiniz skilleri seçin. Devam ettiğinizde çıkacak ekranda karakterinizin cinsiyet, ten rengi, isim, saç/sakal tipini ayarlayın ve devam edin. Başlangıç olarak Britain'ı seçip karakterinizi yaratın ve oyuna girin.
Arcanum Ultima Online Oyun İçi Görüntüsü Artık oyundasınız! Karakterinize çift tıkladığınızda karakterinizin paperdoll'u açılacaktır. Paperdolldan çantanızı ve status'e tıklayarak HP (hit points), mana, stamina gibi bilgilerinin yer aldığı status bar'ı açabilirsiniz. Daha sonra bu açtıklarınızı ekranda istediğiniz bir yere yerleştirebilirsiniz.

Status Bar

Status Bar'ınızı açtığınızda aşağıdaki değerleri göreceksiniz:
STR (Strength)
Karakterinizin gücünü gösterir. Güç arttıkça, fiziksel saldırılar ile yapılan hasar artar.
DEX (Dextery)
Karakterinizin hızını gösterir. Hız arttıkça, vuruş hızı da artar.
INT (Intelligence)
Karakterinizin zekasını gösterir. Zeka arttıkça, büyü yapma yeteneği de artar.
HITS (Hit Points)
Sağlığınız, yaşam gücünüz. HITS değeriniz 0 (sıfır) olursa, ölürsünüz.
STAM (Stamina)
Yorgunluğunuzu gösterir. Başkalarının içinden geçtiğinizde hızla düşer. Stamina'nız 0 (sıfır) iken yürüyemez ve koşamazsınız.
MANA (Mana)
Büyü yapma gücünüzü gösterir. Mana'nız yetersiz ise büyü yapamazsınız.
WGHT (Weight)
Karakterinizin çantasında ve üzerinde bulunan eşyaların toplam ağırlığını gösterir.
AR (Armor)
Karakterinizin üzerindeki giysi veya kalkan gibi parçaların size kazandırdığı karşı tarafa karşı koyabilen güç. Zırh.
GOLD (Gold)
Karakterinizin sahip olduğu para miktarı.
SEX (Sex)
Karakterinizin cinsiyetini M (erkek) ve F (kadın) olarak gösterir.